עבודה בתנועות עיניים מוכרת כבר משנות ה-70 ויעילותה הוכחה בעשרות מחקרים. בצורתה הידועה כ-EMDR רק בעלי תואר שני טיפולי קליני, רשאים ללמוד אותה. בארה"ב ובאירופה, זוכות שיטות העבודה בתנועות עיניים להכרה של משרד הבריאות המקומי ומוצעות כבחירה ראשונה לטיפול בדחק פוסט טראומטי.

מכאן נשאלת השאלה - מדוע היא אינה פופולרית יותר??? בויקיפדיה רשום כי השיטה אינה פופולרית כי לא יודעים להסביר כיצד היא עובדת.
אני חושב שרוב הפסיכולוגים והפסיכיאטרים הקליניים לא טורחים ללמוד אותה אחרי שנים של לימודים. הפסיכיאטריה שמחפשת תשובות ביולוגיות - כימיות ומתרכזת במתן תרופות, שולטת בעולם בריאות הנפש ולכן גם ברמת החשיפה של הציבור לשיטות טיפול אחרות.

 

תהליך התפתחות העבודה בתנועות עיניים

בסוף שנות ה-70, במהלך טיול ביער, גילתה ד"ר פרנסין שפירו את הקשר בין תנועות עיניים לשינוי רגשי. היא חקרה את הנושא ומצאה כי תנועות עיניים שנעשות במהלך חשיבה או זיכרון על נושא מטריד המייצר רגש לא נעים, מקהות את עוצמת הרגש שנחווה.
לשיטה שהיא פתחה קוראים EMDR והיא נחקרה ותוקפה אקדמית. התיקוף האקדמי ועשרות מחקרים הוכיחו את יעילותה כשווה לשיטות אחרות ואפילו יעילה מהן בהרבה לטווח הארוך, במיוחד בטיפול ב-PTSD, בדיכאון ובחרדה.
שיטת ה-EMDR רואה בתנועות העיניים דבר משני, ומייחסת את השינוי לגירוי הבילטרלי (גירוי שתי האונות במוח – ימין ושמאל לסירוגין). היא משתמשת בגירויים נוספים (תחושתיים) ליצירת השינוי. עבודה בתנועות עיניים (EMDR) הוכחה מחקרית כיעילה ביותר לטיפול בדחק פוסט טראומטי ומהווה את הבחירה הראשונה בארה"ב לטיפול בהלם קרב.

בסוף שנות 80 קוני-ריי וסטיב אנדראס פיתחו  שיטה נוספת לעבודה בתנועות עיניים שנקראת EMI. היא שונה מה-EMDR בתנועות, שהן יותר איטיות ולכיוונים שונים ומבוססת על תובנות הNLP. דני בולייה בשיתוף עם אנדריאס הוסיפה ופיתחה וחקרה את השיטה שהמשיכה להתפתח לכיוונים מעניינים נוספים. EMI מטבע הדברים מקושר ל-NLP, משתמש בצורות העבודה של NLP בתתי חושים ופופולרי מאוד בצרפת ובגרמניה.
בעשור הראשון של שנות ה2000, אנדרו אוסטין, היפנותרפיסט ונלפיסט, נחשף לעולם תנועות העיניים וחקר את השפעתם של כיווני תנועה שונים. בעקבות ניסיונו להבין מה משותף למטופלים שכל תרפיה שניסו לא הצליחה לייצר שינוי, הוא מצא חמישה דפוסים מקבעים והוא מבסס את עבודת השינוי סביבם. לשיטתו קוראים IEMT. אופן עבודתו כולל שימוש בפרובוקציות על מנת לעורר את הדפוסים שזיהה.
 

כיצד נולדה EMID

EMID – Eye Movement Imprint Decoding

כתלמידו של אנדרו אוסטין. דרכו ללמד תנועות עיניים כללה הכוונה למצוא את הדרך האישית. לחקור ולהמשיך ולפתח דרכים יעילות ליצירת שינוי.
אחרי שלמדתי IEMT ונחשפתי למהירות והיעילות שבה אפשר ליצר שינוי. השקעתי שנה וחצי במחקר ופיתוח. עשרות רבות של מתנדבים עברו תהליכים שונים בתנועות עיניים. ניהלתי מעקב של 18 חודשים כדי לאמוד את השינוי. התוצאות היו מרגשות ממש.  
כשקיבלתי את אישורו של אנדרו ללמד IEMT  והתחלתי לכתוב את הקורס, הבנתי שמה שאני עושה בקליניקה ורוצה להעביר הלאה, זה לא בדיוק מה שלמדתי.
ההבדל הראשוני נמצא בחשיבות שאנדרו רואה בעבודה על הדפוסים המקבעים כרוניות (תוצאה של המחקר שערך) לעומת התובנות שלי שמגיעות מתאוריית הגשטלט והשיטות הרגרסיביות שהיוו את הכשרתי המוקדמת כתרפיסט. עבודה בתנועות עיניים שכבר הוכחה כטובה ביותר לטיפול בטראומה, התבררה כשיטה מצוינת לעיבוד מחדש של כל אירוע. בתאוריית התבנית (גשטלט) אנו מבינים שהחוויה שלנו בהווה תלויה בתבניות שנוצרו באירועים מוקדמים יותר. אירועים שיצרו בנו מסקנות ואמונות על עצמנו ועל העולם שסביבנו. אירועים אלה לא נקראים טראומה בשפה המקצועית אבל בהחלט ניתן לטפל בהם באותם כלים שנמצאו יעילים ביותר לטיפול בטראומה. מתוך תובנה זו נולדה EMID.

 
איך זה עובד
לא ניתן עדיין להוכיח מדעית כיצד זה עובד. לכל אחת מהשיטות שהוזכרו כאן יש תאוריה מעט שונה בנוגע לכיצד זה עובד ומה בדיוק תנועות עיניים עושות.
התאוריה שלי מבחינה קודם כל בקשר הקיים בין מיקום העין (על פני גלגל העין ובפוקוס המשתנה), לבין הפעילות המוחית (זיכרון או מחשבה).
ניסוי קצר שיערוך כל אדם יגלה לו שכאשר הוא מעלה זיכרון חזותי, שמיעתי או תחושתי, העין מתמקמת במקום מאוד מסוים. מעבר בין זיכרונות או מחשבות, גורם לעין לזוז באופן לא רצוני ולהתמקם מחדש כדי לשלוף זיכרון או לחשוב מחשבה חדשה.
התאוריה שלי גורסת שכאשר אנו ממשיכים לחשוב על זיכרון מסוים (זה שמייצר בנו תחושה לא נעימה, אמונה מגבילה ואף דחק), ומזיזים את העיניים באותה העת, נשבר הקידוד, אותו קשר שהתקיים בין העין למוח בהקשר לאותו הזיכרון. מכיוון שהזיכרון לא נמחק, המוח מייצר קידוד חדש, ממקם את העין מחדש עבור אותו זיכרון. השינוי נובע מהעובדה שהקידוד הישן נעשה בעבר, בעת החוויה הראשונית, והקידוד המחודש נעשה היום, בהתאם למי ולמה שהאדם היום.
לדוגמה – אירוע בו אמא לא הייתה פנויה עבור הילד בן ה-5, נחווה בעצב ובתסכול והותיר מסקנות כמו "אני לא מספיק חשוב" וכו' . תנועות עיניים על זיכרון כזה ייצור קידוד מחדש מנקודת מבטו העכשווית של האדם. כעת הוא עשוי לקבל את האירוע כשולי, יבין שהתנהגות אמו לא משליכה עליו וכולי.

 

טיפולים בקליניקה
מפגש טיפולי ב-EMID יתחיל בהקשבה ייחודית לאופן בו הוצגה הבעיה. כבר במשפטים הראשונים שאומר המונחה, נפרשת רוב רובה של הלוגיקה הנפשית של מצוקתו. באמצעות ארבע שאלות בלבד, שנשאלות במודעות מלאה ובשיחה רגילה, ניתן להגיע לאותו זיכרון, אותו אירוע שנמצא בבסיס התבנית בה רוצים לחולל שינוי. תנועות עיניים בזמן העלאת הזיכרון, שוברות את הקידוד הישן ומאלצות את המוח לקודד את הזיכרון מחדש. 


EMID היא שיטה קלה ומהירה להיכנס לפסיכולוגיה של האדם ולחולל שינוי עמוק
אחד היתרונות בעבודה בשיטה זו הוא שהמטופל לא צריך לשתף את התוכן של אירועיי חייו. אפילו לא את הבעיה שלשמה הוא הגיע. 
במקרים בהם האדם לא זוכר כלום, EMID מעוררת את הזיכרון לשלוף את המידע שקיים בו. 
צורת עבודה זו מקלה מאוד על עבודה עם לקוחות הסובלים מפוסט טראומה מכיוון שהם אינם נדרשים לספר שוב את קורות האירוע.
יתרון בולט נוסף נקרא אקולוגיה. בצורת עבודה זו, התובנות החדשות מגיעות ישירות מהמונחה בתואם מושלם למי שהוא היום. באופן בלתי אמצעי ולא מילולי. לכן השינוי טבעי ותמיד מרגיש נכון.
אצל כל המטופלים, מעבר לשינוי המבוקש הובחנו שינויים גדולים בביטוי העצמי. וכל מיני התנהגויות והימנעויות שלא דובר בהן, השתנו לטובה.   
בEMID- הטיפול מתרכז בשני מופעים. המרכיב הרגשי של הבעיה והמרכיב הזהותי שלה.
דבר זה מבטיח שינוי מקיף ועמוק בתפיסה של המונחה. האפשרות לעבוד בקלות על המרכיב הזהותי מאפשר אינטגרציה מלאה לבעיה ולשינוי המתבקש.


EMID  פותחה כדי לתת מענה לקשת רחבה ביותר של קשיים. כולל מצבים כרוניים שונים, מצוקות נפשיות וטראומות כולל ממושכות ומורכבות.  
אדם שחווה רגש ויכול להזיז את עיניו, עשוי למצוא את ה-EMID  יעילה ביותר ביצירת השינוי שהוא מבקש.
תוך 3-5 מפגשים חוויית השינוי היא יציבה ובלתי ניתנת להכחשה.

סדרת ווידאוז על השיטה והקורס נמצאים כאן - https://did.li/gdmCN

התרפיה בתנועות עיניים EMID מוגנת בזכויות יוצרים.
"תרפיה בתנועות עיניים EMID" הוא שם רשום 
כמו גם הלוגו של השיטה. 
כל הזכויות שמורות לשניר כץ מפתח השיטה. 

  • Grey Facebook Icon
  • Grey YouTube Icon